Τετάρτη 17 Μαρτίου 2010

ΑΡΗΣ - καβάλα : 3 - 1 ...ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ φέρε μας το κύπελλο!

Ο ΑΡΗΣ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας καθώς στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε με 3-1 της Καβάλας σε ένα παιχνίδι που το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο υπέρ των κιτρίνων. Από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος για τον ΑΡΗ, όπως άλλωστε φανερώνει και η στατιστική με τις 19 τελικές του ΑΡΗ έναντι 5 της Καβάλας. Το σκορ άνοιξε στο 26 ο Σέρχιο Κόκε μετά από καθαρό πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Ντιέ. Ο ΑΡΗΣ έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά η Καβάλα στην μοναδική της επίσκεψη (σε όλο το παιχνίδι) ισοφάρισε στο 45 με τον Ονουάτσι που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αρχικά και στην συνέχεια στα δίχτυα στην άλλη γωνία ελέω φάλτσων και αέρα. Οι παίκτες του ΑΡΗ μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά χάθηκαν κλασικές ευκαιρίες με Κάμπορα και Κόκε, αλλά και τον Γκαρσία που σταμάτησαν πάνω στον πολύ καλό Ιτάνζ. Στην συνέχεια όμως ο Κόκε στο 68΄έδωσε το προβάδισμα με 2-1 και ο Χαβίτο στο 83΄πέτυχε το 3-1 με κοντινή κεφαλιά μετά από σουτ του Τζόνσον και απόκρουση του Ιτάνζ. Στις καθυστερήσεις ο Τζόνσον βγήκε μόνος του απέναντι από τον Ιτάνζ, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Καβάλας έσωσε την ομάδα του. Χωρίς προβλήματα ο κ. Κάκος που κιτρίνισε τους Ντιέ, Ντουγκλάο, Ιτάνζ, Ντικρόκ, Κόκε
ΑΡΗΣ : Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Πρίττας (56΄Γκαρσία), Ναφτί, Κάλβο, Μεριέμ (62΄Χαβίτο), Κόκε, Κάμπορα (78΄Τζόνσον).