Πέμπτη 22 Απριλίου 2010

Πανελλήνιος - ΑΡΗΣ : 65 - 73

Με δύο σημαντικές απώλειες, αυτές του Νίκου Χατζηβρέττα και του Άντριου Μπετς, ο ΑΡΗΣ αγωνίστηκε στο εξ αναβολής εκτός έδρας παιχνίδι στο κλειστό της Κυψέλης, για την 24η αγωνιστική κατακτώντας παρ’ όλα αυτά τη νίκη με 65-73 πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση.

Το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού ανήκει στον Μάιλς για λογαριασμό του ΑΡΗ από τη γραμμή του τριπόντου και κάνει το σκορ 0-3, ενώ ο Σκορδίλης λίγο αργότερα θα κάνει το 5-0. Λίγη ώρα μετά Ο Γουόλς με τρίποντο κάνει το +5 (5-10), αλλά ο Μπλάκνεϊ με τρίποντο και μία βολή μειώνει σε απόσταση αναπνοής (9-10) για τον Πανελλήνιο στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Με κάρφωμα του Βουγιούκα ο Πανελλήνιος κάνει το 11-10 ενώ με καλάθι και φάουλ του ίδιου παίκτη οι γηπεδούχοι ξεφεύγουν με 14-10. Οι παίκτες του ΑΡΗ θα βρουν το καθαρό μυαλό και θα ισοφαρίσουν σε 15-15 όμως δε θα μπορέσουν να προσπεράσουν τον αντίπαλο, καθώς ο Πανελλήνιος συνεχίζει να προπορεύεται με 26-21 που είναι και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια όμως οι «κίτρινοι» θα μπουν δυνατά κάνοντας το 26-24 για να περάσουν λίγο αργότερα μπροστά (32-33) με τρίποντο του Ρίτσαρντσον. Ο Μπάρλος με τρίποντο διαμορφώνει το 32-36 για τον ΑΡΗ στα 2'22'' για τη λήξη όμως ο Βουγιούκας με τέσσερις σερί πόντους ισοφαρίζει σε 36-36 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο O Γουόλς κάνει το 42-44 ενώ ο Μπλάκνεϊ ισοφαρίζει σε 44-44. Και οι δύο ομάδες δείχνουν να θέλουν πολύ τη νίκη καθώς βρίσκονται και πάλι ισόπαλες (46-46). O Μπάρλος θα μειώσει σε 50-48 με εύστοχες και τις δύο βολές όμως ο Όστοϊτς διαμορφώνει το 52-48. Ο Μάιλς από τη γραμμή των βολών θα κάνει το 53-50 για τον ΑΡΗ, όμως η τρίτη περίοδος θα λήξει με τον γηπεδούχο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (57-52).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κακιούζης θα ισοφαρίσει για τους «κιτρίνους» σε 57-57 ενώ στην επόμενη επίθεση θα είναι και πάλι εύστοχος κάνοντας το 57-60 δίνοντας στον ΑΡΗ μετά από ώρα και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια η ομάδα μας θα πάρει διαφορά οκτώ πόντων με 63-71 και με φανταστική συνεργασία των Κλαρκ και Κακιούζη το σκορ ανεβαίνει στο +10 (63-73). Ο αγώνας θα λήξει 65-73 υπέρ του ΑΡΗ, σκορ το οποίο δείχνει πως πραγματοποίησε μία πολύ καλή εκτός έδρας εμφάνιση.
Αναλυτικά τα δεκάλεπτα:26-21, 36-36, 57-52, 65-73

Συνθέσεις:

Πανελλήνιος (Ζούρος): Παπαμακάριος 8(2), Χαραλαμπίδης 6(1), Καλαϊτζής 2, Όουενς 3, Σμιθ 4, Όστοϊτς 5(1), Μπλάκνεϊ 18(3), Ντέιβις 4, Βουγιούκας 5

ΑΡΗΣ(Μπλατ): Κλαρκ 6(2), Μάιλς 14(1), Γουόλς 15(3), Ρίτσαρντσον 11(1), Ντικούδης 1, Σκορδίλης 2, Πάουνιτς 4, Κακιούζης 13(2), Μπάρλος 7(1)