Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

ΑΡΗΣ - ΚΑΒΑΛΑ : 80 - 72

Στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, ο ΑΡΗΣ υποδέχτηκε την Καβάλα για την 7η αγωνιστική της Α1 και επικράτησε αυτής με 80-72 προσπερνώντας τα ανεπιτυχή αποτελέσματα απέναντι σε Περιστέρι και Κολοσσό Ρόδου.

Την παρθενική του εμφάνιση με το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ έκανε και ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός, Μπόμπι Μπράουν που έδειξε πολύ θετικά στοιχεία για τη συνέχεια.

Στο αγωνιστικό μέρος, η Καβάλα ήταν αυτή που άνοιξε λογαριασμό στο σκορ με 0-2, όμως πολύ σύντομα το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ απάντησε και προσπέρασε με 9-6 ύστερα από όμορφη ατομική προσπάθεια του Ντάνστον.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με 15-14 για να πάρουν βραχεία κεφαλή στο σκορ δια χειρός Γιόροβιτς με 15-16. Ο Μπόμπι Μπράουν στο παρθενικό του ντεμπούτο με την φανέλα του ΑΡΗ, έβγαλε όμορφη ασίστ στον Χατζηβρέττα που έδωσε προβάδισμα και πάλι στον ΑΡΗ με 21-20 για να ολοκληρωθεί λίγο μετά με 23-20 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπόμπι Μπράουν σημείωσε το πρώτο του τρίποντο και διαμόρφωσε το 26-23 για το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ. Ο ΑΡΗΣ συνεχίζοντας την επιθετική του συγκομιδή έκανε το 29-23 και πολύ γρήγορα αύξησε σε 31-25. Η Καβάλα μείωσε με τον Γιόροβιτς σε 31-27 μα εν συνεχεία ο Λίνος Χρυσικόπουλος με καλάθι έξω από τα 6,75 διαμόρφωσε το 34-29.

Η Καβάλα πλησίασε σε 38-37 , ο Κερκυραίος Σκορδίλης κάρφωσε εντυπωσιακά στην ρακέτα της και αύξησε σε 40-37, ενώ οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Στην επανάληψη ο Χρήστος Ταπούτος με λέι απ σημείωσε το 42-37 ενώ στη μεθεπόμενη επίθεση ο Σκορδίλης συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Ταπούτο που άφησε την μπάλα και πάλι στο καλάθι της Καβάλας (44-37). Η άμυνα του ΑΡΗ εμφανώς βελτιωμένη με την εξαιρετική παρουσία του Γάϊου Σκορδίλη, οδήγησε τον ΑΡΗ στο +9 (46-37).

Κάποιες λάθος διαιτητικές υποδείξεις βοήθησαν την Καβάλα να μειώσει στους 6 πόντους (49-43). Ο Σλούκας με τρίποντο διαμόρφωσε το 51-45 ενώ ο ίδιος πάλι με εύστοχο σουτ από τα 6,75 έκανε το 54-48. Η διαφορά για τον ΑΡΗ άγγιξε το +12 (60-48) για να ολοκληρωθεί με 60-52 η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο νεοαποκτηθείς Μπράουν έφερε το σκορ στο +11 (63-52) ενώ λίγο μετά δια χειρός Κώστα Χαραλαμπίδη έγινε το 64-52. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία του ΑΡΗ κατάφεραν να μειώσουν σε 65-60.
Το τρίποντο του Νίκου Χατζηβρέττα όμως αύξησε και πάλι την διαφορά σε 68-50 και ο Τάκερ ήταν αυτός που οδήγησε τον ΑΡΗ στο +10 (70-60). Από τη γραμμή των βολών ο Γάϊος Σκορδίλης έγραψε το 76-67 ενώ ο ίδιος αύξησε στη συνέχεια σε 80-69. Η Καβάλα μείωσε σε 80-72 και η αναμέτρηση έλαβε τέλος με τον ΑΡΗ να παίρνει το ροζ φύλλο του αγώνα, βρίσκοντας και πάλι τον δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-37, 60-52, 80-72

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 8 (1/2διπ., 2/6τρ.), Ντάνστον 6, Ταπούτος 13(2/3β., 4/9διπ., 1/4τρ.), Τάκερ 16(5/9διπ., 2/2τρ.), Χατζηβρέττας 12(3/5διπ., 2/2τρ.), Χαραλαμπίδης 7, Σκορδίλης 8(2/4β., 3/5διπ.), Μπορόβνιακ 2, Χρυσικόπουλος 3(1), Σλούκας 5(1)

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 4, Παλάσιο 20(0/1β., 10/20διπ., 0/3τρ.), Κοστόβ, Χαφ 3(1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 12(2/2β., 2/3διπ., 2/3τρ.), Σίμονς 14(2/3β., 6/9διπ.), Γεωργάκης, Γιόροβιτς 19(4/4β., 6/7διπ., 1/4τρ.), Καραποστόλου, Αγγελόπουλος