Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2010

Άρης-Τσεντέβιτα 85-76

Μεγάλο βήμα πρόκρισης

Η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ υποδέχθηκε την Τσεντεβίτα και επικράτησε αυτής με 85-76, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup.

Με πολλές απουσίες βασικών της παικτών παρατάχθηκε η κροατική ομάδα στο Αλεξάνδρειο, γεγονός που κατέστησε πιο εύκολο το έργο του ΑΡΗ. Ο Σαρόν Ντρούκερ ξεκίνησε στην πεντάδα του ΑΡΗ τους Σλούκα, Χατζηβρέττα, Ντάνστον, Τάκερ και Ταπούτου.

Το σκορ άνοιξε ο ΑΡΗΣ με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τάκερ (2-0), μετά από την πολύ όμορφη πάσα του Σλούκα, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση της Τσεντεβίτα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (2-2). Το τρίποντο του Ταπούτου διαμόρφωσε το 7-4 εν συνεχεία, ενώ δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΑΡΗΣ βρέθηκε να προηγείται με οκτώ πόντους (18-11).

Ο Πέτροβιτς με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 14-11, με βολές ο ΑΡΗΣ αύξησε κι άλλο τη διαφορά (16-11) και με ωραίο κόψιμο του Ντάνστον, οι παίκτες του Ντρούκερ βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Χατζηβρέττα να κάνει το 18-11.

Ωστόσο, οι Κροάτες μείωσαν και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΑΡΗ να βρίσκεται μπροστά με δύο πόντους (22-20).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 22-22, αλλά ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, διαμορφώνοντας το 24-22. Η Τσεντεβίτα πέρασε και μπροστά στο σκορ (26-24) με προσωπική ενέργεια του Ρούντεζ. Ο Χαραλαμπίδης ήταν αυτός που ευστόχησε στη συνέχεια και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (26-26) 4’55’’ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ, όμως, έκανε ένα σερί 8-0, με τους τελευταίους πόντους να προστίθενται από τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος στον αιφνιδιασμό κάρφωσε στην αντίπαλη ρακέτα (32-26). Ο Πι Τζέι Τάκερ έκανε το 38-30 για τον ΑΡΗ, χωρίς να βρεθεί κανένας από την αντίπαλη ομάδα να τον σταματήσει. Ο Χαραλαμπίδης μετά από λίγο αύξησε κι άλλο στο 40-30, αυξάνοντας παράλληλα και τους προσωπικούς του πόντους σε οκτώ. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Τσεντεβίτα μείωσε σε 40-33 και στη συνέχεια, τρέχοντας ένα σερί 5-0 διαμόρφωσε το 45-40. Ο ΑΡΗΣ ανά διαστήματα δεν έπαιζε καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να δίνει χώρους στους φιλοξενούμενους. Ο Σλούκας, όμως, έμεινε αμαρκάριστος και διαμόρφωσε μία διαφορά και πάλι της τάξεως των 8 πόντων (48-40).

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 13 πόντους (59-46), όταν ο Χρήστος Ταπούτος πήρε την πάσα του Τάκερ και κάρφωσε. Η κροατική ομάδα με ένα σερί 7-0 πλησίασε στο 59-53. Η τρίτη περίοδος έληξε με 64-55, ενώ ο ΑΡΗΣ που ανά διαστήματα παρουσιαζόταν ασταθής στο παρκέ, έπρεπε να βρει λύσεις, ώστε να διατηρήσει τη διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η πολύ ωραία συνεργασία των Χρυσικόπουλου-Σκορδίλη απέφερε καρπούς (66-57). Με εύστοχες βολές η Τσεντεβίτα μείωσε την εις βάρος της διαφορά σε 70-67. Τάιμ άουτ αναγκάστηκε να καλέσει ο Σαρόν Ντρούκερ, όταν η κροατική ομάδα πλησίασε τον ΑΡΗ μόλις στον έναν πόντο (70-69) 5’ πριν από τη λήξη του αγώνα.

Δια χειρός Κώστα Χαραλαμπίδη ο ΑΡΗΣ έγραψε το 74-69, 2΄25’’ για το φινάλε της αναμέτρησης. Η καταπληκτική άμυνα του Ταπούτου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, μπλόκαρε την επίθεση της Τσεντεβίτα και έδωσε την ευκαιρία στον ΑΡΗ να διεκδικήσει μία πιο άνετη νίκη.

Το 82-74 από τον Τάκερ ήρθε στα 20’’ πριν από το τέλος, ενώ η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε μετά από λίγο με το τελικό 85-76 και τον ΑΡΗ να έχει πετύχει τον στόχο του, να υπερκαλύπτει τη διαφορά του πρώτου αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, παίρνοντας τη νίκη και κάνοντας ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα:

22-20, 40-30, 64-55, 85-76

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ: Μπράουν 3 (1), Ντάνστον 3, Ταπούτος 19 (2), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8 (2), Χαραλαμπίδης 16, Σκορδίλης 4, Μπορόβνιακ 10, Χρυσικόπουλος 4, Σλούκας 11 (3), Τάκερ 15

Τεντεβίτα: Κρστιτς 8 (1), Τρόχα 11 (1), Ρούντεζ 23 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Κάστροπιλ 2, Πριντς 5 (1), Πλέιστεντ 22