Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2010

Ηλυσιακός - Άρης : 82 - 87 (73 - 73 κ.α)

Ως ακατάλληλη για καρδιακούς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αναμέτρηση του ΑΡΗ στο γήπεδο των Ιλισίων για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος καθώς το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ έκανε τα εύκολα δύσκολα με την εμφάνιση που πραγματοποίησε, επικρατώντας ωστόσο με 82-87 δείχνοντας χαρακτήρα και στόφα νικητή στην παράταση του αγώνα.
Στο αγωνιστικό μέρος ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 5-0 του ΑΡΗ με το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ να μην διαθέτει ικανοποιητικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΑΡΗΣ μείωσε πετυχαίνοντας το πρώτο του καλάθι όμως οι γηπεδούχοι αύξησαν και πάλι τη διαφορά σε 10-2.
Με συντονισμένες ενέργειες και καλή αμυντική λειτουργία ο ΑΡΗΣ πλησίασε στον πόντο τον Ηλυσιακό γράφοντας το 10-9 στο κλειστό των Ιλισίων. Δια χειρός Πι Τζέι Τάκερ ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε 17-17 , ο Ηλυσιακός πήρε ξανά τα ηνία με 19-17 όμως ο Ντάνστον έφερε εκ νέου ισοπαλία στα Ιλίσια (19-19). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα με το σκορ στο 24-21 και τους γηπεδούχους να έχουν βραχύ προβάδισμα.
Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ συνέχισε τη νωχελική του εμφάνιση δίνοντας τη δυνατότητα στον Ηλυσιακό να αυξήσει τη διαφορά στους 10 πόντους (31-21). Με το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ να χωλαίνει στην επίθεση, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διψήφιο αριθμό διαφοράς μέχρι το σημείο όπου ο ΑΡΗΣ σημείωσε ένα σερί 4/0 και μείωσε σε 38-30. Το τρίποντο του Χαραλαμπίδη διαμόρφωσε το 39-35 ενώ στην επόμενη επίθεση ο Ηλυσιακός το 41-35 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με αυτό το σκορ.
Στην επανάληψη του αγώνα ο ΑΡΗΣ πλησίασε στους 4 πόντους (44-40) πετυχαίνοντας με τον Σλούκα καλάθι στον αιφνιδιασμό ενώ λίγο αργότερα και μετά από την ευθύβολη πάσα του Χατζηβρέττα στον Τσαϊρέλη επήλθε νέα ισοπαλία στο παιχνίδι με 44-44. Το εύστοχο σουτ του Λίνου Χρυσικόπουλου έξω από τα 6,75 έδωσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή για πρώτη φορά στον ΑΡΗ με 50-51. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε και με 3 πόντους διαφορά (50-53) όμως δεν κατόρθωσε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 57-57.
Στην τέταρτη περίοδο του αγώνα τα ηνία στο σκορ «άλλαζαν χέρια» συνεχώς. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΑΡΗ και ο Χρήστος Ταπούτος αύξησε στο +3 τη διαφορά (60-63). Ο Τάκερ από τη γραμμή των βολών με έμμεσο τρίποντο οδήγησε την διαφορά στους 4 πόντους (62-66) μα σύντομα οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα με 67-66. Με το ματς να κυλάει πόντο πόντο ο Ταπούτος χάρισε το τρίποντο του σε κρίσιμο σημείο σημειώνοντας το 71-73 για να ισοφαρίσει σε 73-73 ο Κυρίτσης από τη γραμμή των βολών και να οδηγήσει την αναμέτρηση στην παράταση.
Στην επιπλέον διάρκεια του αγώνα οι μάχες σώμα με σώμα ήταν έντονες στο παρκέ. Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε μα σύντομα ο Ντάνστον μείωσε με εξαιρετικό τρόπο σε 82-81. Ο Χρήστος Ταπούτος από τη γραμμή των βολών σημείωσε το 82-85 για να κλειδώσει με θεαματικό τρόπο τη νίκη με 82-87 ο Πι Τζέι Τάκερ που κάρφωσε στη ρακέτα του Ηλυσιακού.
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 41-35, 57-57, 82-87