Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2010

ΑΡΗΣ - Αζοφμάς : 88-75

Ηγέτης στο Αλεξάνδρειο

Στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο ο ΑΡΗΣ υποδέχτηκε την Αζοφμάς Μαριουπόλ ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του Eurocup αφού επικράτησε με 88-75 των Ουκρανών, έχοντας σαφή αγωνιστική υπεροχή καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΑΡΗΣ άνοιξε λογαριασμό με τον Χρήστο Ταπούτο γράφοντας το 2-0 στον φωτεινό πίνακα του Παλέ ενώ πολύ σύντομα σημειώθηκε ένα επιπλέον καλάθι που διεύρυνε κατά δυο πόντους το σκορ (4-0). Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε 4-4 αλλά ο Πι Τζέι Τάκερ έδωσε και πάλι προβάδισμα στον ΑΡΗ με 6-4.

Ο ΑΡΗΣ διπλασίασε τη διαφορά από τους αντιπάλους του γράφοντας το 12-6 δια χειρός Τάκερ από τη γραμμή των βολών ενώ λίγο αργότερα ο φορμαρισμένος Ντάνστον αύξησε το σκορ σε 15-8. Το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης που ολοκληρώθηκε με 23-16, επιβάλλοντας τον ρυθμό του στους Ουκρανούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πολύ καλή άμυνα του ΑΡΗ διήρκησε, βοηθώντας τον Σλούκα να γράψει το 25-16. Η Ουκρανική ομάδα μείωσε σε 25-19 μα ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ αύξησε για τον ΑΡΗ σε 27-19. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έφερε τον ΑΡΗ στο +14 (33-19). Οι Ουκρανοί κατόρθωσαν να μειώσουν σε 33-28 εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία συγκέντρωσης των παικτών του Σαρόν Ντρούκερ στα τελευταία λεπτά της περιόδου. Ο Αμερικανός Ντάνστον σκοράροντας εντυπωσιακά σημείωσε το 35-28 και λίγο μετά ο Χρήστος Ταπούτος με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 38-30. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον ΑΡΗ να διατηρεί προβάδισμα με 40-32 στο σκορ.

Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ μπήκε νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο επιτρέποντας στην Αζοφμάς Μαριουπόλ να μειώσει σε απόσταση αναπνοής (40-38). Μετά το ισόπαλο 42-42 ο Χρήστος Ταπούτος έφερε εκ νέου προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα (46-42). Η προσπάθεια του Φάνη Κουμπούρα έδωσε εύκολο καλάθι στον Τάκερ που σημείωσε το 51-44 αποκαθιστώντας την τάξη στο Αλεξάνδρειο. Με όμορφες επιθετικές ενέργειες αλλά και σταθερή αμυντική λειτουργία ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε με 58-53 την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της ευρωπαϊκής αναμέτρησης η Αζοφμάς μείωσε σε 58-55 για να αυξήσει και πάλι τη διαφορά σε 60-55 ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ. Έξω από τα 6,75 ο Πιέρ Πιρς διαμόρφωσε το 63-55 ενώ με επιπλέον τρίποντο ο Τάκερ στη μεθεπόμενη επίθεση όρισε το 66-57. Ο «χορός» του Αμερικανού συνεχίστηκε με το έμμεσο τρίποντο που πέτυχε διευρύνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (68-57). Η κυριαρχία του ΑΡΗ καλά κρατούσε με τη βοήθεια του Ντέγιαν Μπορόβνιακ που διαμόρφωσε το +15 (81-66), τη μέγιστη τιμή στην αναμέτρηση. Ο Πι Τζέι Τάκερ έφτασε στους 28 ατομικούς πόντους πετυχαίνοντας το γκολ-φάουλ και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα με 88-75 δίνοντας ταυτόχρονα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 40-32, 58-53, 88-75

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 9(3/5β., 3/5διπ., 8ρ.), Ντάνστον 12(4/5β., 4/4διπ.), Ταπούτος 11(1/1β., 5/6διπ., 0/1τρ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 3, Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 18(4/6β., 7/8διπ.), Χρυσικόπουλος 3(1), Σλούκας, Τάκερ 28(7/10β., 9/15διπ., 1/1τρ.).

Αζοφμάς (Ζαβάλιν): Κάρι 22(3/3β., 8/13διπ., 1/2τρ.), Σκουτιέλνικ 3(1), Όουενς 11(4/7διπ., 1/3τρ.), Μπάιντα, Ίβσιν 2, Αλεξάντερ 16(6/6β., 5/13διπ., 0/1τρ., 12ρ.), Πουστοζβόνοφ 13(2/2β., 4/12διπ., 1/1τρ.), Χάουζ 8(1), Τόμας.