Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

Στραβοπάτησε στο Παλέ

Στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο ο ΑΡΗΣ υποδέχτηκε το Περιστέρι για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος και επιδεικνύοντας το κακό του αγωνιστικό πρόσωπο καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, γνώρισε την ήττα με 70-80.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΡΗΣ άνοιξε λογαριασμό στο σκορ πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης με τον Πι Τζέι Τάκερ, ενώ στη συνέχεια ο Αμερικανός μεταβίβασε με όμορφη ασίστ στον Χαραλαμπίδη που έκανε το 4-0. Ο Πιέρ Πιρς ευστοχώντας έξω από τα 6,75 διαμόρφωσε το 9-2 όσο και το υπόλοιπο σύνολο της ομάδος ήλεγχε τον ρυθμό της πρώτης περιόδου στο Παλέ.

Το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ αύξησε τη διαφορά στους 11 πόντους (15-4) για να μειώσει λίγο μετά με ένα σερί 3/0 το Περιστέρι σε 15-7. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και θετικά ποσοστά στην επίθεση διαμορφώθηκε το +13 (20-7) δυσκολεύοντας την προσπάθεια των φιλοξενουμένων. Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ ολοκληρώνοντας με 20-11 το εναρκτήριο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι κατόρθωσε να μειώσει σε 20-14 ενώ εν συνεχεία ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ έγραψε το 23-14 για τον ΑΡΗ. Το Περιστέρι πλησίασε με 23-18 όμως ο Νίκος Χατζηβρέττας με τρίποντο διαμόρφωσε το 26-18. Ο ΑΡΗΣ σημείωνε πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από τη γραμμή των βολών κρατώντας ωστόσο τα ηνία στο σκορ (30-20).

Ο Χρήστος Ταπούτος έφερε και πάλι την ομάδα στο +13 με σουτ έξω από τα 6,75 (33-20) για να αυξήσει ο ίδιος περεταίρω την διαφορά σε 36-23. Με τον ΑΡΗ που διέθετε σαφή υπεροχή στο παιχνίδι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με 41-27 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Χρήστος Ταπούτος πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σημείωσε το 43-29. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 10 πόντους τον ΑΡΗ (44-34) εκμεταλλευόμενοι τον κακό ρυθμό των γηπεδούχων. Το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ που δεν διέθετε σαφή προσανατολισμό έδωσε το δικαίωμα στο Περιστέρι να κάνει το παιχνίδι του και να μειώσει ακόμα περισσότερο σε 53-51 κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τσιάκος ισοφάρισε σε 53-53 ενώ ο Κίνγκ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα (53-55) για πρώτη φορά στο Περιστέρι. Ο ΑΡΗΣ πληρώνοντας την ελλιπή του συγκέντρωση «έσπασε» το σερί των νικών του και έδωσε την δυνατότητα στο Περιστέρι να επικρατήσει με 70-80 στο Παλέ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 53-51, 70-80

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 5 (1), Ντάνστον 5, Ταπούτος 22 (4), Τάκερ 10, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 5 (1), Χαραλαμπίδης 4, Σκορδίλης, Κουμπούρας 6 (1), Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος 2 , Σλούκας 6 (1)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μανατζαρης 1, Κίνγκ 12 (2), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 13 (2), Α. Μάντζαρης 6, Σκοτ 16 (2), Τσιάκος 9 (1), Πέτρουλας 5 (1), Λούμπι 7, Μαρίνος, Μόντσικ 11 (1)