Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2010

«Μάγεψε» ο Αυτοκράτορας

Ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε στην Goldberg Arena την Χαποέλ Γκιλμπόα Γκαλίλ και πήρε τη νίκη με 83-92 , για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.

Το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ επεδίωκε την 2η νίκη του (μετά από το 88-75 επί της Αζόφμας Μαριουπόλ στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο) και το πρώτο του «διπλό» στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τη βασική πεντάδα των Σλούκα, Χατζηβρέττα, Τάκερ, Ταπούτου και Ντάνστον.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε με δίποντο ο ΑΡΗΣ (2-0), ενώ ο Ταπούτος στη συνέχεια έκανε το 2-4. Μετά από την τάπα του Πι Τζέι Τάκερ σε παίκτη της Χαποέλ, ο Χρήστος Ταπούτος σούταρε για τρεις και έκανε το 4-9.

Η ισοφάριση (9-9) ήρθε από τον Λάιονς της γηπεδούχου ομάδας, η οποία έκανε ένα σερί 5-0. Οι δύο βολές που εκτέλεσε ο Τάκερ, μετά από φάουλ, έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον ΑΡΗ (9-11).

Με όπλο του την εξαιρετική άμυνα ο ΑΡΗΣ, πραγματοποιούσε πετυχημένες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά στο 12-20. Η πρώτη περίοδος του αγώνα έληξε με 12-22 υπέρ του ΑΡΗ, μετά από κάρφωμα του Ντάνστον.

Ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και η διαφορά των 10 πόντων παρέμεινε, παρά το γεγονός ότι η Χαποέλ είχε μειώσει προηγουμένως με δικό της εύστοχο τρίποντο.

Παρά το ότι οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι, ο ΑΡΗΣ διατηρούσε το υπέρ του σκορ (17-27). Μετά από λάθος της Χαποέλ, ο ΑΡΗΣ βγήκε στον αιφνιδιασμό και με πολύ οργανωμένη αντεπίθεσή, ο Τάκερ τελείωσε τη φάση και έκανε το 20-29.

Η Γκιλμπόα Γκαλίλ, όμως, εν συνεχεία μείωσε τη διαφορά στο σκορ στους 4 πόντους (27-32). Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν εκείνος που μετά από πολύ καλή άμυνα, επέτρεψε στον ΑΡΗ να παραμείνει «οδηγός» του αγώνα (30-36).

Με τα ίδια συστατικά για την επιτυχημένη αμυντική λειτουργία, ο Πι Τζέι Τάκερ έκλεψε την μπάλα και ο ίδιος κάρφωσε στην αντίπαλη ρακέτα, διαμορφώνοντας το 30-38. Το ημίχρονο του αγώνα, βρήκε τον ΑΡΗ μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (36-38), αφού οι Ισραηλινοί είχαν καταφέρει να μειώσουν.

Στην επανάληψη της ευρωπαϊκής αναμέτρησης, η Χαποέλ «ανέβασε» την επίθεσή της –έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Μακλίντον και Γουίλκερσον- με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να βρεθεί πίσω στο σκορ.

Δύο λεπτά περίπου πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Μακλίντον διαμόρφωσε το 54-55 και η Ισραηλινή ομάδα πλησίασε μόλις στον έναν πόντο τον ΑΡΗ. Στη συνέχεια, ο αρχηγός του ΑΡΗ, Νίκος Χατζηβρέττας, με εύστοχες βολές έκανε το 54-57, αλλά με ένα σερί 5-0 η Χαποέλ ισοφάρισε (59-59). Η τρίτη περίοδος έληξε με τον ΑΡΗ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με δύο πόντους (63-61).

Αξίζει να σημειωθεί ότι -οδεύοντας προς τη λήξη της τρίτης περιόδου- συνεχόμενα φάουλ δεν καταλογίστηκαν στον ΑΡΗ από τους διαιτητές.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Μακλίντον πέτυχε τρίποντο, αλλά ο Τάκερ απάντησε αμέσως (68-63). Οι Ισραηλινοί δημιούργησαν διαφορά υπέρ τους (69-65), οι παίκτες του ΑΡΗ, όμως, επεφύλασσαν εκπλήξεις. Ο Ταπούτος με τρίποντη «βόμβα» μείωσε σε 75-71 και ο Νίκος Χατζηβρέττας ξανά με σουτ τριών πόντων έκανε το 75-74.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος, ο Σλούκας «τιμώρησε» τους γηπεδούχους με σουτ τριών πόντων 77-81. Ο αρχηγός της ομάδας, Χατζηβρέττας , ευστόχησε σε τρίποντο (79-84), ενώ στη συνέχεια ήταν αυτός που πέτυχε καλάθι, κερδίζοντας και μία βολή (81-89). .

Η εμφάνιση των παικτών του ΑΡΗ ήταν εξαιρετική στα τελευταία λεπτά και με «όπλο» τους την πίστη, το πάθος και την άμυνα κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη. Έτσι, ο ΑΡΗΣ πήρε το «διπλό» στην Goldberg Arena με το τελικό 83-92 επί της Χαποέλ Γκιλμπόα Γκαλίλ και το ροζ φύλλο αγώνα, επιστρέφοντας στη Θεσσαλονίκη δίκαιος νικητής.