Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2010

Βόλεϊ : ΑΡΗΣ - παο : 2 - 3

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη σήμερα το βράδυ στο κλειστό γήπεδο των Βασιλικών ανάμεσα στον ΑΡΗ Μαρμούρη και στον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά τη νίκη, μετά από ένα περιπετειώδες τάι-μπρέικ, με 3-2 σετ. Ο αγώνας, πάντως, χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές μάχες στο φιλέ, αλλά κι από τα πολλά χαμένα σερβίς, ιδίως στον έξτρα χρόνο.

Στον αγωνιστικό τομέα, πάντως, οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν εύκολα με 8-3, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι αύξαναν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (23-13). Έτσι, έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με το υπέρ τους 25-16.

Το ξεκίνημα του 2ου σετ βρήκε τον ΑΡΗ Μαρμούρη να προηγείται με 5-3, όμως, ο Παναθηναϊκός, κάνοντας ένα σερί 4-0, ισοφάρισε 7-7, για να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 8-7. Οι «κίτρινοι» με τον Νίκο Ρουμελιώτη ισοφάρισαν σε 14-14, προηγήθηκαν με 19-16, όμως, οι «πράσινοι» τους έφτασαν στο 19-19. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα, με το σύνολο του Καζάζη να παίρνει το σετ με 23-25 και να κάνει το 1-1 στο ματς.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το τρίτο μέρος, όπου ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης προηγήθηκε εύκολα με 6-1, μετά από δύο κίτρινες κάρτες, με τις οποίες χρεώθηκαν οι αντίπαλοί του. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκοράρισμα και στα δύο τεχνικά τάιμ-άουτ (8-4 και 16-11), ωστόσο, οι «πράσινοι» ισοφαρίζουν τελικά σε 20-20, για να περάσουν μπροστά και με 22-20, μετά από λάθος της άμυνας των παικτών του Γιώργου Οικονομίδη. Ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης μείωσε σε 21-22 με τον Νίκο Ρουμελιώτη, όμως, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +3 (21-24) και στο τελικό 23-25, με το οποίο διαμόρφωσαν και το υπέρ τους 1-2 στο παιχνίδι.
Στο τέταρτο σετ, οι Αθηναίοι προηγήθηκαν με 8-6,
Οι παίκτες του ΑΡΗ ισοφαρίζουν σε 8-6, όμως, η εξαιρετική εμφάνιση του Νίκου Ρουμελιώτη έβαλε ην ομάδα μπροστά με 11-10. Ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 14-14, με τους «κίτρινους» να παίρνουν τελικά προβάδισμα με 16-14, αλλά και 21-17. Ο Κιόσης ήταν αυτός που έκανε στη συνέχεια το 24-18, ενώ ένα λάθος των παικτών του Παναθηναϊκού έδωσε το σετ στον ΑΡΗ Μαρμούρη με 25-18 (2-2) κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο ξεκίνημα του τάι-μπρέικ, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκοράρισμα, με τους παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη να προηγούνται με 8-7, αλλά τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 10-9. Ο αρχηγός του ΑΡΗ Μαρμούρη, Θάνος Τερζής έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής από τη νίκη, όταν με δικό του άσο το σκορ έγινε 14-12. Ωστόσο, ο Αγκάμεζ μείωσε σε 14-13 κι από εκεί και μετά, η μία ισοφάριση διαδέχονταν την άλλη, με τον ΑΡΗ Μαρμούρη να έχει αρκετές φορές την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός στάθηκε πιο τυχερός στο τέλος, «γράφοντας» το 22-24.
Τα σετ: 25-16, 23-25, 23-25, 25-18, 22-24.

ΑΡΗΣ Μαρμούρης (Οικονομίδης): Κοβάσεβιτς 20 (15/30 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Τερζής 5 (3 άσοι), Πετρέας 5 (5/14 επ.), Κιόσης 10 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Μιλιβόγιεβιτς 12 (8/24 επ., 3 άσοι, 71% υπ. - 62% άριστες), Ρουμελιώτης 35 (29/48 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ)/ Σάμαρτζιτς-λ 72% υπ. - 51% άριστες, Τακουρίδης.

Οικονομίδης: «Χαρίσαμε σετ»

Σε δηλώσεις του, μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του ΑΡΗ Μαρμούρη, Γιώργος Οικονομίδης, τόνισε: «Η ομάδα δεν έχασε σετ, αλλά τα έδωσε κι αυτό είναι το θέμα. Καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια, ήμασταν καλοί, ωστόσο, σε κρίσιμα σημεία δεν είχαμε την αυτοπεποίθηση που θα έπρεπε για να πάρουμε το ματς καθαρά», ενώ ερωτηθείς για τη συνέχεια, δήλωσε: «Πρέπει να συνεχίσουμε και να διεκδικήσουμε παιχνίδι παιχνίδι το αποτέλεσμα. Απομένουν τρεις αγώνες μέχρι το φινάλε της κανονικής περιόδου, όπου θα τα δώσουμε όλα για όλα».