Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2010

Υπάρχει ο «Κίτρινος» Θεός

Ένα παιχνίδι από αυτά που κάνουν τις καρδιές να «τρελαίνονται» ήταν η αναμέτρηση στα Πηγάδια με τον ΑΡΗ να αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1 απέναντι στην Ξάνθη και να διεκδικεί την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος στην έδρα του Κλεάνθης Βικελίδης.
Το 1ο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από δυνατές μονομαχίες των παικτών ενώ οι ευκαιρίες ήταν εξίσου μοιρασμένες, με τον ΑΡΗ να πιέζει ολοένα και περισσότερο στα τελευταία λεπτά του 45λέπτου.
Το 2ο ημίχρονο βρήκε τον ΑΡΗ ακόμα πιο δυναμικό όμως τα διαιτητικά σφάλματα του Δαλούκα και των βοηθών του έπαιξαν τον ρόλο τους στο προβάδισμα των γηπεδούχων (1-0).
Ο ΑΡΗΣ σαν «Θεός» του πολέμου δεν έπαψε στιγμή να διεκδικεί την ισοφάριση και την πέτυχε με τον από μηχανής Θεό, Ντάρσι Νέτο στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων γράφοντας το τελικό 1-1.
Ο αγώνας ξεκινά σε κακό αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της ισχυρής βροχόπτωσης.
Στο 2΄ ένα σουτ από την Ξάνθη δεν ανησυχεί τον Μιχάλη Σηφάκη.
Στη συνέχεια ο Βάλλας προσπαθεί να πλασάρει αλλά η μπάλα καταλήγει έξω από την εστία του ΑΡΗ.
Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο 1ο ημίχρονο και πιέζει στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΡΗΣ πρέπει να κλείσει τον χώρο που δίνει στους γηπεδούχους και να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Στο 6΄ ο Στίνγκα κάνει φάουλ στον Αντού.
Ο ΑΡΗΣ δείχνει να ισορροπεί σιγά σιγά το παιχνίδι και οι παίκτες μπαίνουν πιο δυναμικά στις φάσεις.
Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αρκετά εξαιτίας της δυνατής βροχόπτωσης και του έντονου ανέμου.
Στο 20΄ ο Μαρσελίνιο σουτάρει δυνατά όμως μπλοκάρει ο Μιχάλης Σηφάκης.
Στο 21΄ ο Κάμπορα βρίσκει την ευκαιρία και σουτάρει δυνατά όμως η μπάλα καταλήγει απευθείας άουτ.
Το παιχνίδι είναι μοιρασμένο με δυνατές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Στο 24΄ ο Χαβίτο έφευγε με φόρα προς την εστία του Σωτήρη Λυμπερόπουλου όμως ο επόπτης Ευθυμιάδης υποδεικνύει λανθασμένα off side.
Στο 26΄ ο Σηφάκης λέει όχι στο επικίνδυνο σουτ του Βάλλα.
Στο 30΄ ο Κάμπορα πασάρει ωραία στον Αντού όμως ο διαιτητής υποδεικνύει off side.
Πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 32΄ για τον ΑΡΗ με πάσα του Αντού στον Χαβίτο που φεύγει δυνατά μόνος του στη μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Σωτήρη Λυμπερόπουλου μετά από ανατροπή του Χαβίτο.
Η φάση προκαλεί έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΑΡΗ.
Ο ΑΡΗΣ πιέζει δυνατά σε όλο το γήπεδο και κυριαρχεί στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.
Λίγο αργότερα οι ομάδες φεύγουν για τα αποδυτήρια χωρίς σκορ στην αναμέτρηση.
Στην επανάληψη του παιχνιδιού ο ΑΡΗΣ μπαίνει εξίσου δυνατά με προσπάθεια του Χαβίτο που όμως καταλήγει άουτ.
Οι κίτρινοι πιέζουν έντονα και κυκλοφορούν καλά την μπάλα.
Ο Κόκε στο 51΄ ελίσσεται ωραία στη μεγάλη περιοχή αλλά ο Λυμπερόπουλος θα μπλοκάρει.
Στο 55΄ ο Κάμπορα σε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τον ΑΡΗ, δεν κατάφερε να πλασάρει καθώς η μπάλα κόλλησε στον αγωνιστικό χώρο.
Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε πολύ κακή κατάσταση, με λάσπες και λακκούβες γεγονός που δεν επιτρέπει στους παίκτες να ξεδιπλώσουν το ποδοσφαιρικό τους ταλέντο.
Στο 70΄ ο Στίνγκα κάνει το 1-0 για την Ξάνθη μετά από επιθετικό φάουλ σε παίκτη του ΑΡΗ.
Στο 71΄ ο Κόκε φεύγει στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ανατρέπεται αλλά ο διαιτητής Δαλούκας δεν υποδεικνύει τίποτα.
Στη συνέχεια μια αδιανόητη απόφαση του διαιτητή Δαλούκα για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης στο 78’ διακόπτει την εξέλιξη του παιχνιδιού και το πλεονέκτημα του ΑΡΗ.
Τεράστια ευκαιρία του ΑΡΗ στο 84΄ με κεφαλιά του Κόκε που όμως αποκρούει ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
Κίτρινη κάρτα θα δει ο Στρμπά για σκληρό φάουλ στον Αράν.
Ο Νέτο με κοντινή προβολή θα κάνει το 1-1 στις καθυστερήσεις και θα στείλει το ματς εκ νέου στο Κλεάνθης Βικελίδης με τους χιλιάδες οπαδούς του στο πλευρό του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ξάνθη(Ματζουράκης): Λυμπερόπουλος, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Στίνγκα, Μαρσελίνιο(60’ Στρμπά), Έλινγκτον, Βάλλας, Πόι(88΄Σουάνης), Κιντάνα(61΄ Μπούνγκα)
ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Γκαρσία, Κόκε, Αντού(67΄Μεριέμ), Νασούτι, Κάμπορα, Χαβίτο, Πρίττας