Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2010

Βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατόρθωσε να απειλήσει τους κατόχους του τίτλου, που διατήρησαν διψήφια διαφορά πόντων σε ολόκληρο το β’ ημίχρονο και εκτόξευσαν τη διαφορά τους στην τελευταία περίοδο.

Οι «κίτρινοι» είχαν αμυντικά προβλήματα στο ξεκίνημα και παρότι ισοφάρισαν σε 6-6 έπειτα από τα δύο γρήγορα τρίποντα του Νίκολας, βρέθηκαν να χάνουν με 13-6 στο 4’. Λίγο αργότερα (5:12 πριν τη λήξη της περιόδου) ο Νίκος Χατζηβρέττας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους της πρώην ομάδας του. Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει υψηλά ποσοστά ευστοχίας και η διαφορά απέκτησε διψήφια τιμή (18-8) 3:10 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους, ωστόσο ο Διαμαντίδης πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο από 10 μέτρα με την εκπνοή της πρώτης περιόδου, γράφοντας το 25-17.

Η τύχη συνέχισε να γυρίζει την πλάτη στους φιλοξενούμενους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού την στιγμή που κατέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (27-21) ο Σπανούλης σημείωσε άλλο ένα δύσκολο τρίποντο με ταμπλό. Η αστοχία της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, που αδυνατούσε να εκμεταλλευτεί τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που κέρδιζε, είχε ως συνέπεια να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι στο «+12» (35-23 στο 17’) με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπατίστ. Ο Κλαρκ βρήκε δις στόχο έξω από τα 6,25 μ. και έκανε το σκορ 40-32, αλλά με ανάλογο τρόπο απάντησε ο Περπέρογλου 3’’5 πριν από την ανάπαυλα.

Ο Άρης έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα 3:18 της επανάληψης και έτσι το «τριφύλλι» βρήκε την ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά στους 17 πόντους (49-32) «τρέχοντας» συνολικά ένα σερί 9-0. Το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων ήρθε μόλις 3:50 πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου από τον Κακιούζη, που μείωσε σε 53-38. Ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι το «+18» και παρότι ένα σερί 0-5 επέτρεψε στους «κίτρινους» να κάνουν το σκορ 58-45 στο 29’, η περίοδος έληξε 62-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο σήμανε την κατάρρευση του Άρη. Τρία αλλεπάλληλα τρίποντα στο ξεκίνημα εκτόξευσαν τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων (71-45 στο 33’), η οποία έφτασε μέχρι τους 32 πόντους (77-45, 5:46 πριν από τη λήξη) με ένα συνολικό σερί 19-0 μέσα σε ένα πεντάλεπτο, αφού οι παίκτες των «κίτρινων» είχαν χάσει πλήρως την αυτοσυγκέντρωσή τους. Το πρώτο τους καλάθι επιτεύχθηκε 3:33 πριν από τη λήξη, ωστόσο η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο, φτάνοντας μέχρι τους 34 πόντους: 84-50, 86-52, αλλά και 90-56 -που ήταν και το τελικό σκορ- με καλάθι και φάουλ του Σερμαντίνι 24’’7 πριν από τη λήξη.
Διαιτητές: Λάζαρος Βορεάδης (Αθήνα), Νίκος Παπαδημητρίου (Αθήνα), Δημήτρης Μπήτης (Θεσσαλονίκη).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 43-32 (ημίχρονο), 62-45, 90-56.

ΑΡΗΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 6 (2), Αργυρόπουλος 1, Μάιλς, Μπετς 6, Λάμποβιτς, Ρίτσαρντσον 9 (1), Χατζηβρέττας 10 (2), Ντικούδης 7, Σκορδίλης 4, Πάουνιτς 4, Κακιούζης 6, Μπάρλος 3.