Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΑΡΗΣ : 62 - 72

Tην πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ 2010-11 πέτυχε ο Άρης που πέρασε από το Χαλκιοπούλειο της Λαμίας, επικρατώντας του Πανελλήνιου με 72-62 για τη 2η αγωνιστική. Ο Νίκος Χατζηβρέττας ήταν ο παίκτης που οδήγησε τους κίτρινους στο σημαντικό «διπλό» απέναντι σε μια ομάδα που έχει θεωρητικά τους ίδιους στόχους με το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ. Ο αρχηγός της ομάδας ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα, ερχόμενος από τον πάγκο στο τελευταίο πεντάλεπτο, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που βασίστηκαν και στην πολύ καλή τους άμυνα.

Ο Άρης δεν ήταν μόνος στη Λαμία. Είχε τη συμπαράσταση 40 οπαδών του, οι οποίοι στήριξαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό την ομάδα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Πι Τζέι Τάκερ και ο Ντέρικ Μπάιαρς μονοπώλησαν τις επιθετικές προσπάθειες για τις δυο ομάδες. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 12-6 και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-14. Ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (29-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου όμως οι γηπεδούχοι που εφάρμοσαν άμυνα ζώνης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πλησίασαν στο καλάθι (29-31) και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 38-37 προτού ο Πιρς γράψει το 39-38 υπέρ του Άρη που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Άρης είχε σταθερά το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο παρά τις προσπάθειες των «Ολυμπιονικών. Πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (40-45) όμως ο Πανελλήνιος μείωσε στον πόντο (44-45). Χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα οι φιλοξενούμενοι, κράτησαν για περίπου τρία λεπτά τον αντίπαλο τους χωρίς καλάθι και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 52-46.

Ο Άρης έδειξε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό στο τέταρτο, αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά (46-54) αλλά ο Μπέιλι πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους, ο Πανελλήνιος έκανε ένα σερί 11-2 και πέρασε μπροστά με 57-56. Σ' εκείνο το σημείο μίλησε ο Χατζηβρέττας. Με τρία διαδοχικά τρίποντα έδωσε στους κίτρινους αέρα οκτώ πόντων (60-68) ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη έκοψε τον Μπέιλι σε μια προσπάθεια του, υπογράφοντας τη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητές: Τανατζής, Αναστόπουλος, Καλδίρης

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-39, 46-52, 62-72

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ(Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 8 (2), Μπέιλι 15(2), Καλαϊτζής, Μπάιαρς 12, Κράμπενχοφτ 7, Ράντσιτς 6(1), Σκλάβος, Μπράουν 6, Οστοϊτς 8 (6ρ.).

ΑΡΗΣ(Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 6, Ντάνστον 5 (8ρ.), Ταπούτος 4, Τάκερ 15, Τσαϊρέλης 7, Χατζηβρέττας 15 (5), Χαραλαμπίδης 6, Κουμπούρας 2, Μπορόβνιακ 9, Σλούκας 3 (1).