Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2010

ΑΡΗΣ - Λουκόιλ Ακαντέμικ : 92 - 93 ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ

Την πρώτη του ήττα για τη φετινή χρονιά γνώρισε ο ΑΡΗΣ, ήττα η οποία όμως είναι «ανώδυνη», καθώς το 92-93 υπέρ της Λουκόιλ Ακαντέμικ στο Παλέ, σήμανε και την πρόκριση της αγαπημένης μας ομάδας στους ομίλους του Eurocup.

Tο σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ εκμεταλλεύτηκε το 74-78 του πρώτου αγώνα στη Σόφια και θα συνεχίσει το Eurotrip της, από τα μέσα του Νοέμβρη και έπειτα.

Ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τους Βούλγαρους, οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και αποδοτικοί στην επίθεση, βρίσκοντας και αρκετούς χώρους να κινηθούν, εξαιτίας της μέτριας αμυντικής παρουσίας της ομάδας μας στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Οι αντίπαλοι κατάφεραν να προηγηθούν με 16-24 στο 7ο λεπτό και με 28-33 στο 12ο, όμως με σερί 11-2 το συγκρότημα του Ντρούκερ πήρε κεφάλι στο σκορ (39-35) δύο λεπτά αργότερα, μην καταφέρνοντας όμως να το διατηρήσει, καθώς η Λουκόιλ Ακαντέμικ ήταν μπροστά στην ανάπαυλα με 47-50.

Από εκεί και έπειτα, το ματς ήταν φανερό ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, οπότε το ίδιο θα συνέβαινε και με την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 63-67, ο ΑΡΗΣ πέρασε λίγο αργότερα μπροστά με 72-69, όμως με τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, οι Βούλγαροι ισοφάρισαν σε 72-72.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Ακαντέμικ διαμόρφωσε με ένα γρήγορο 0-5 το 72-77, εν λίγο πριν φτάσουμε στα 5’ πριν από τη λήξη, προηγούταν με 74-80. Ο ΑΡΗΣ έκανε το δικό του σερί και ισοφάρισε με τρίποντο του Χατζηβρέττα σε 81-81, όμως έμεινε πίσω στο 38ο λεπτό με 84-89.

Το δίποντο του Τάκερ έκανε το 86-89, ενώ το τρίποντο του Ταπούτου, το 89-91. Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε εντέλει με 92-93, αλλά ήταν αυτός που χαμογέλασε, καθώς πέτυχε τον πρώτο σημαντικό φετινό του στόχο, μαζί με την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, στους οποίους τίθεται αντιμέτωπος με το Μαρούσι την Τετάρτη 13/10 στο Αλεξάνδρειο, εφόσον βέβαια η αθηναϊκή ομάδα πάρει το πιστοποιητικό συμμετοχής της.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-50, 72-72, 92-93.

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 6, Ντάνστον 7, Ταπούτος 18 (2), Τάκερ 18, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 19 (2), Χαραλαμπίδης 7, Κουμπούρας 3 (1), Μπορόβνιακ 10, Χρυσικόπουλος 4.