Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Ερμής Λαγκαδά - ΑΡΗΣ : 64 - 90

Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ βρέθηκε στο Δημοτικό Γυμναστήριο του Λαγκαδά όπου και αντιμετώπισε τον Ερμή στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για την Β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας με 64-90 την γηπεδούχο ομάδα.
Το κλίμα ήταν ιδιαιτέρως οικείο για τον Αυτοκράτορα καθώς το γήπεδο του Λαγκαδά μετατράπηκε σε ένα μικρό Αλεξάνδρειο από την παρουσία των οπαδών του ΑΡΗ που με τον γνώριμο ρυθμό τους βοήθησαν τα μέγιστα στην επίτευξη του στόχου.
Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης εκπρόσωποι του Ερμή Λαγκαδά τίμησαν τον αρχηγό του ΑΡΗ, Νίκο Χατζηβρέττα καθώς και τον Πρόεδρο της ΚΑΕ ΑΡΗΣ, Γιάννη Δαμιανίδη για την προσφορά τους στα δρώμενα του αθλήματος.
Στο αγωνιστικό μέρος ο ΑΡΗΣ άνοιξε το σκορ με τον Ντάνστον γράφοντας το 0-2 ενώ μετά από την ισοφάριση των γηπεδούχων σε 2-2 ο Αμερικανός έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα με το εξαιρετικό του κάρφωμα (2-4). Η μουδιασμένη παρουσία των παικτών του ΑΡΗ όμως στη συνέχεια, έδωσε στον Ερμή Λαγκαδά την ευκαιρία να ηγείται στο σκορ φτάνοντας την διαφορά ακόμη και στο 20-13 αιφνιδιάζοντας το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ. Η ψηλοκρεμαστή πάσα του Πίρς στον Τάκερ ήταν αναμφίβολα η πιο εντυπωσιακή φάση του δεκαλέπτου που οδήγησε τον ΑΡΗ στο 23-15 ενώ λίγο μετά ο Χατζηβρέττας με δίποντο μείωσε σε 23-17. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Τάκερ που έγραψε το 24-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ ανέβασε τον ρυθμό του και προσπέρασε στο σκορ με 24-26. Με ένα σερί 11/0 οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ αύξησαν τη διαφορά σε 24-28 έναντι του Ερμή Λαγκαδά. Εν συνεχεία και με τον Φάνη Κουμπούρα να τρέχει στον αιφνιδιασμό η ομάδα έκανε το 24-30 συνεχίζοντας το αυξητικό σερί της. Ο «αφηνιασμένος» ρυθμός του ΑΡΗ καλά κρατούσε αφήνοντας λιγοστά περιθώρια στον σαστισμένο αντίπαλο που οδηγήθηκε σε παθητικό ρόλο. Ο ΑΡΗΣ επιμήκυνε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο σκορ και με 11 πόντους προβάδισμα (33-44) οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του γηπέδου για την ανάπαυλα του αγώνα.
Στην επανάληψη ο Ντάνστον με κάρφωμα έκανε το 35-46 ενώ στο τρίποντο του Ράλη ο Πίρς απάντησε πολύ γρήγορα γράφοντας το 38-48. Ο Νίκος Χατζηβρέττας με εξαιρετική ατομική ενέργεια σημείωσε το 38-51 και λίγα λεπτά αργότερα ο Ντάνστον κάρφωσε τη ρακέτα του Ερμή Λαγκαδά οδηγώντας τον ΑΡΗ στο συν 15 (40-55). Με τον Χρήστο Ταπούτο να κλέβει την μπάλα ο ΑΡΗΣ οδηγήθηκε στο 47-67 σημειώνοντας την μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση, προφέροντας συνάμα πλούσιο μπασκετικό θέαμα. Με τον γηπεδούχο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να μειώνει σε 50-67 ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ κρατούσε εύκολα τη διαφορά ασφαλείας. Ο Ράλης μείωσε για την ομάδα του σε 58-69 αλλά το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ αύξησε και πάλι τη διαφορά (58-71). Ο Μπορόβνιακ με όμορφη προσποίηση ξεγέλασε τον αντίπαλό του και διαμόρφωσε το 58-73 ενώ ο ίδιος φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους σημείωσε αργότερα το 58-77. Ο Νίκος Χατζηβρέττας πάσαρε στον Κουμπούρα που «βομβάρδισε» έξω από τα 6,75 την ρακέτα του Ερμή διαμορφώνοντας το 64-86 ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος όρισε το τελικό 64-90 με το οποίο η αναμέτρηση έλαβε τέλος οδηγώντας τον ΑΡΗ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 33-44, 50-67, 64-90
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Παναγιωτόπουλος 12 (2), Στέβοβιτς 6 (1), Πλιούκας 6 (2), Παπακωνσταντίνου 1, Ράλλης 14 (3), Αναγνωστόπουλος 16 (1), Νησιώτης 2, Γκαμούρας 5, Λευκαδίτης 2.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 11, Ντάνστον 10, Ταπούτος 10, Τάκερ 10, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 7 (1), Χαραλαμπίδης 7 (1), Κουμπούρας 15 (3), Μπορόβνιακ 13, Χρυσικόπουλος 7.