Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2010

ΑΡΗΣ - ΓΑΥΡΟΣ : 65 - 78

Πάλεψε και με...μισή ομάδα

Κάτω από τις περίεργες συνθήκες που επικράτησαν τις τελευταίες δέκα μέρες στον χώρο του μπάσκετ εξαιτίας της απεργίας του ΠΣΑΚ αυτό που ενδιέφερε ήταν η ομαλή διεξαγωγή του αγώνα με τον Ολυμπιακό. Αυτή εξασφαλίστηκε με συντονισμένες ενέργειες του διοικητικού συμβουλίου της ΚΑΕ ΑΡΗΣ. Οι κίτρινοι παρατάχθηκαν με .μισή ομάδα και με έξι έφηβους στο ρόστερ τους, στο Αλεξάνδρειο και γνώρισαν την ήττα με 78-65, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ 2010-11.

Ο Σαρόν Ντρούκερ δεν είχε στη διάθεση τους Χατζηβρέττα, Χαραλαμπίδη, Σκορδίλη, Τσαϊρέλη, Κουμπούρα και τους Σλούκα, Βεργίνη για άλλους λόγους. Όπως ήταν λογικό στην αρχή του παιχνιδιού το αγωνιστικό πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Παρόλα αυτά μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όλοι είχαν να πουν πολλά για τον αγώνα.

Αν και έπαιξε με πέντε επαγγελματίες (Τάκερ, Πιρς, Ντάνστον, Μπορόβνιακ, Χρυσικόπουλος καθώς ο Ταπούτος δεν χρησιμοποιήθηκε) ο Άρης ήταν άκρως ανταγωνιστικός και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Προηγήθηκε για πρώτη φορά με 15-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και πήρε διαφορά οκτώ πόντων (28-20) πριν τη συμπλήρωση του 14ου λεπτού. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια (37-35) με καλάθι του Πιρς .

Η ανάπαυλα των δυο ημιχρόνων λειτούργησε ευεργετικά για τους ερυθρόλευκους που μπήκαν σοβαροί και μ' ένα σερί 18-3 προηγήθηκαν με 53-40, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στον αγώνα καθώς ο Άρης που ήταν πολύ άστοχος στις βολές δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Ο Τάκερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των κίτρινων ενώ κέρδος μπορεί να θεωρηθεί η εμφάνιση του έφηβου Λευτέρη Μποχωρίδη.

Διαιτητές: Σχινάς, Φούφης, Μπήτης

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-35, 47-60, 65-78

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 12, Ντάνστον 3, Τάκερ 23(1), Σιώπης, Μπορόβνιακ 11, Χρυσικόπουλος 8, Μποχωρίδης 8.
ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 10, Λούκας 5, Σπανούλης 20(3), Μπουρούσης 12, Κέσελ 10(1), Μαυροκεφαλίδης 2, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 8, Έρτσεγκ 3(1), Κατσίβελης.